Tere tulemast Vormsi!
  • Usaldusväärne reisijuht

    Vormsi number üks
  • Huvitav sihtkoht

    Vormsi on väärt külastamist
  • Eesti kõige ilusam saar

    Tule vaata ennast
By - Tule Vormsile

5 fakti Vormsi kohta, mida sa võib-olla varem ei teadnud

Mandril elades on lihtne unustada, kuivõrd ägedaid saarekesi on tegelikult Eestis. Kuigi Hiiumaa ja Saaremaa saavad mandrirahvalt omajagu tähelepanu, võivad nende kahe suursaare kõrval unustusse jääda teised väiksemad paigad, nende hulgas Vormsi.

Vormsi on tegelikult aga üks kõige ilusamaid ja müstilisemaid saari Eestis, kuhu tasub puhkama minna igal eestlasel. Juhul, kui sa oled hetkel planeerimas oma puhkust, võivad sulle huvi pakkuda järgnevad 5 põnevat fakti, mida sa võib-olla isegi ei teadnud varem Vormsi kohta.

1. Vormsi on ajalooline

Üks kõige üllatavamaid asjaolusid Vormsi juures on tõenäoliselt selle ajalugu. Esimest korda on Vormsit mainitud juba 1391. aastal, kuid kuulduse kohaselt elasid Vormsil rootslased juba 13. sajandil. 1220. aastal näiteks võtsidki rootslased Vormsi oma valdusesse.

Rootslased on üleüldiselt olnud Vormsi ajaloos olulised. Näiteks elas 1938. aastani Vormsil paar tuhat inimest, kellest suurem osa olid rootslased. Igal juhul on aga selge see, et Vormsil käis elu juba üsna varakult.

2. Vormsi on tõeliselt demokraatiline

Kuigi võib tunduda nagu Vormsi oleks muust Eestist kaugel, on Vormsi väga kaasaegne ning isegi ehk grammivõrra demokraatilisem kui suurlinnad. Nimelt, Vormsi vallavolikogu istungeid saavad kõik huvilised jälgida interneti vahendusel ning varasemaid istungeid on võimalik isegi järelvaadata!

Niiviisi saavad kõik elanikud olla kursis sellega, mis on arutlusel olnud ning on kindel, et miski ei jää nö suletud uste taha.

3. Vormsil on põnev kalmistu

Seda fakti sa ilmselt poleks oodanud või mis?

Tegelikult on aga Vormsi kalmistu märkimisväärne ühe omaduse poolest: seal asub maailma suurim rõngasristide kogu. Kokku on taoliseid riste säilinud üle 330 ning ristid olevat valmistatud talupoegade endi poolt, kes olevat omal ajal need välja tahunud pae- ja liivakivist.

Kuna ristid on tehtud talupoegade endi poolt, on need ka erineva välimusega ning seega on iga rist omamoodi unikaalne.

4. Vormsi on natuke suurem kui Narva

Eesti väikesaartele mõeldes on paljudel võib-olla raske ette kujutada, kui suured need saared tegelikult on. Vormsi on tegelikult aga suuruselt Eesti neljas saar om 93-ruutkilomeetrise pindalaga. Võrdluseks: Narva linn on 84-ruutkilomeetrise pindalaga ning Tallinn veidi üle 150-ruutkilomeetrise pindalaga, seega on Vormsi veidi suurem kui Narva ja umbes kolmandiku väiksem kui Tallinn.

Mis on aga eriti märkimisväärne: 2011. aasta seisuga elas Vormsil vaid veidi üle 400 inimese. See tähendab, et Vormsi rahvastiku tihedus on umbes 4,5 inimest kilomeetri kohta. Võrdluseks: Narvas on 680 inimest kilomeetri kohta.

5. Üks valgusfoor terve saare peale

Pole eriline üllatus, et Vormsi on väga vaikne paik. Seda rõhutab aga veelgi rohkem fakt, et kogu saare peale on vaid üks valgusfoor. See paigaldati VolksWagen Beetle’i klubi liikmete poolt, foor asub lääneringil mõisavaremete juures.

Vormsi saarel on avastada palju muudki, kuid need 5 fakti tõestavad, kuivõrd värvika paigaga tegemist on. Tule Vormsile puhkama ja avasta kõike seda ning muudki!

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.
*
*

1 × two =