Tere tulemast Vormsi!
  • Usaldusväärne reisijuht

    Vormsi number üks
  • Huvitav sihtkoht

    Vormsi on väärt külastamist
  • Eesti kõige ilusam saar

    Tule vaata ennast
By - Tule Vormsile

Vormsi loodus: unustamatu mälestus terveks eluks

Vormsi on üks ütlemata mitmekesise ja kauni loodusega saar, mis on niivõrd unelev ja moodsast maailmast puutumatu, et tekib peaaegu tunne nagu oleksid sattunud teisele planeedile. Kauni looduse tõttu on Vormsi muutunud ka eestlaste endi seas populaarseks puhkealaks, kus oma “akusid laadida” ning kosuda stressirohkeks tööajaks.

Vormsi saare kõrgemad osad on hinnanguliselt moodustunud ligi 3000 aastat tagasi, saare põhi ise koosneb lubjakividest. Saar ise on üsna tasane, kuid ei puudu põnevad rannavallid. Rääkides pinna tasasusest, siis kõrgeim koht Vormsil on vaid 13 meetrit üle merepinna.

Saarel on pea igas nurgas midagi looduskaunist pakkuda, kuid neist märkimisväärsemad toome välja alljärgnevalt.

Rannad

Vormsi rannajoon on lausa 109 km pikkune ning võid kindel olla, et iga meeter sellest on erakordne. Vormsi rannad on väga põnevad: põhjarannik on üsna klibune, vesi on jahe ning kulgeb sügavaks avamereks väga kiiresti. Lõunarannik on madalam, kuid sealsed kaldad on üsna roostunud. Liivarand kui selline on Hullo ja Rumpo külade lähistel, Rumpos asub ühtlasi ka ujumiskoht.

Lääneosast võib leida aga hoopis paepaljandiga klibuse rannavalli ja Saxby ranna, mis on tuntud oma maastikulise ilu poolest. Paik on tuntud ka oma rohkete kivististe poolest: näiteks on sealse majaka juures selgelt näha merevee mõjusid rannaäärele. Kellele pakuvad rannad huvi, leiab kindlasti Vormsi randades enda jaoks palju põnevat!

Linnud ja loomad

Vormsil on rohkelt linde ja loome: kokku on leitud enam kui 200 linnuliiki, kellest kõige märkimisväärsem on rukkirääk. See linnuliik nimelt ei ole naljalt mujal Euroopas, seega on selle rohkus Vormsil haruldane. Teiste lindude seas võib saarel näha ka rabapistrikke, kassikakke ja muid põnevaid linde. Muide, Vormsist lendavad läbi ka mitmed linnud oma sügis- ja kevadrännaku ajal.

Arvukatele linnuliikidele lisaks on saarel rohkelt nahkhiiri, ringi uitavad mõned ilvesed, vahel võib näha karu ning eriti palju on saarel metssigu.

Muide, Rälby karjamaadel jalutavad ringi vahva välimusega šoti mägiveised, keda kohalikud kutsuvad karvikuteks. Kui lähed Vormsile ja leiad need veised üles, saad aru, miks neid nii kutsutakse!

Allikad

Vormsi saarel on peidus ka mitu põnevat veekogu, mis on inspireerivad ja pakatavad looduslikust energiast.

Üks nendest on Prästvike järv, mis oli kunagi merelaguun. Tänaseks on see küll roostunud, kui on endiselt kodu paljudele linnukestele ning selle põhjaosas on mitmeid allikaid, millest kõige suurem ja olulisem on Suurallikas. Suurallika nimi on selline õigustusega: see voolab suvel lausa kiirusel 10 liitrit sekundis ning oli omal ajal mõisa veevarustuse tagaja.

Samas piirkonnas asub ka omapärane Raviallikas, mille ümber on lubjarikkad niidud.

Rändrahnud

Kuna Vormsi saar on moodustunud tuhandeid aastaid tagasi ning on iseenesest kivise põhjaga, võid olla kindel, et saar on täis põnevaid kivimoodustusi. Vormsil on mitmeid mälestuskivisid, mis on loodud märkimisväärsetele ajaloolistele inimestele.

Neile lisaks on aga saarel ka mitmeid isemoodustunud kivisid nagu näiteks Huitbergi paekühm, mis on lausa enam kui 400 miljoni aasta vanune. Teine põnev rändrahn kannab nime Smen ning see kivi on lausa 22,5-meetrise ümbermõõduga. Nendele lisaks on üle kogu saare teisigi rändrahne – kui jalutad saarel ringi, näed kindlasti erinevaid ajaloolisi mälestuskive ja rändrahne.

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.
*
*

14 + 4 =